Tisk na kov a kovové díly pomocí laserů

Pro tisk na kov a kovové díly pomocí laserů se používají různé typy laserových značicích systémů. Tyto trvalé kódy jsou nezbytné pro zajištění rychlé identifikace originálních výrobků a dílů. Používají se v leteckém a automobilovém průmyslu a také na spotřebitelských obalech, jako jsou nápojové nádoby a obaly farmaceutických výrobků.

Mezi laserové gravírovací stroje patří řada CO2, infračervených, UV a vláknových laserových systémů. Vzhledem k tomu, že kovy jsou tepelně odolné materiály, vyžadovalo značení kovů původně laserové záření o vysoké hustotě. Tyto systémy označují povrchy třemi způsoby: laserovým značením, laserovým leptáním nebo laserovým gravírováním.

Mezi typické kovy pro laserový tisk patří:

  • Eloxovaný hliník
  • Korozivzdorná ocel
  • Povlakované kovy

Značení vláknovým laserem se nejčastěji používá pro umístění důležitých znaků nebo kódů na povrchy z korozivzdorné oceli. Tyto systémy s vyšším výkonem vyznačují identifikační kódy přímo na dílech z nerezové oceli a na větších výrobcích leptáním nebo gravírováním povrchu. Tyto kódy mohou být číselné, alfanumerické, 2D nebo konvenční čárové kódy.

Laserové popisovací systémy CO2 využívající kratší vlnové délky než tradiční laser CO2 lze použít k vytváření značek na kovových površích, jako je například eloxovaný hliník. Tento proces odstraní barvu z hliníkového povrchu, čímž odhalí čistý kovový povrch pod ním a vytvoří přesné znaky pro kódování.

Laserové systémy se používají také ke značení povrchů, které byly předtím připraveny tím, že byly natřeny smaltovanými barvami, přičemž se odstraní povrchová barva a v obnaženém kovovém povrchu se vytvoří alfanumerické znaky a 2D kódy. Výhodou tohoto procesu je použití laserů s velmi nízkým výkonem, což snižuje náklady a urychluje výrobu. Díky nízké spotřebě energie také produkuje málo nebo vůbec žádné výpary a zbytky, což vytváří bezpečné prostředí pro pracovníky.

Pro použití při laserovém gravírování kovů byly vyvinuty také povrchy s předpovrchovou úpravou a povrchy s nástřikem. Tyto povlaky nanášejí povlak viditelný pro laserový paprsek, který při průchodu paprsku povlak spojí s podkladem. Tyto povlaky při dotyku laserového paprsku změní povrch kovu na jinou barvu (často černou, hnědou nebo šedou) a vytvoří požadovanou značku.

Výhoda společnosti Videojet

Kvalita a stálost značení, vysoká doba provozuschopnosti a zjednodušená údržba jsou jen některé z důvodů, proč zvolit pro svůj provoz laserovou technologii značení. Ale ne všechny lasery a ne všichni dodavatelé laserů jsou stejní. Specifikace úspěšného řešení začíná spoluprací se správným partnerem – takovým, který přináší nejširší škálu nástrojů, aplikačních znalostí a podpory v terénu. Od roku 1985 společnost Videojet nepřetržitě pracuje na laserových inovacích, aby přinesla obalovému průmyslu co nejširší pokrytí substrátů a aplikací.

Obraťte se na společnost Videojet a vyberte si laserovou tiskárnu na kov  +420 604 226 560

Laserový tisk na kov je ideálním řešením pro:

Kontaktujte nás

Prodej zařízení:
+420-228-810-079

Servis a podpora:
+420 228 811 987

×

Kontaktujte nás